Nejnebezpečnější silnice světa

Zdá se Vám, že naše silnice jsou samá díra? Zdají se Vám nebezpečné? Potom veřte, že na řadě míst na světě existují cesty, nad kterými zůstává rozum stát. A jízda po nich je mnohdy doslova o život.

1. Bolívie

Silnice smrti v Bolívii
Silnice smrti v Bolívii

Nejvíce nebezpečná silnice na světě se nachází v Bolívii a vede do horského města La Paz. Je v nadmořské výšce kolem 600 – 700 metrů, je většinou ze štěrku a uježděné hlíny a nemá žádná svodidla, která by vám zabránila ve smrtelném pádu z dlouhého a prudkého svahu. Na většině úseků se vejde na šířku jen jeden náklaďák nebo autobus, na určitých místech se pomalu a velmi opatrně vyhýbají vždy protijedoucí vozidla. Mnohdy najíždějí autobusy i náklaďáky na rozdrolenou krajnici a doufají, že dnes se s nimi snad neutrhne. Provoz je celkem hustý, neboť je to jediná cesta do nákupního města La Paz. Na této asi 70 km dlouhé silnici ročně zahyne kolem 300 lidí.

2. Čína

Gvoliang tunel - Čína
Gvoliang tunel – Čína

V sedmdesátých letech 20. století byl v čínských horách Tayhang vytesán do skály tunel Gvoliang. Silnici se říká „cesta, která neodpouští chyby“. I přes vysoké riziko nabízí 4 metry široká a vysoká cesta nádherný výhled mezi jednotlivými skalními sloupy.

3. Filipíny

Halsema - Filipíny
Halsema – Filipíny

Tato silnice na Filipínách má 241 kilometrů. Je to horská cesta, která je téměř po celé délce z uježděného bláta, zcela běžným jevem jsou zde sesuvy půdy a laviny. Překonat celou vzdálenost trvá obvykle něco mezi 10 – 15 hodinami, máte-li štěstí.

4. Rusko

M65 "Lena" - Rusko
M65 „Lena“ – Rusko

 5. Dálnice Čína – Pákistán

Karakoram higway - Čína/Pákistán
Karakoram higway – Čína/Pákistán

Dálnici Karakoram vedoucí z Číny do Pákistánu se někdy přezdívá „devátý div světa“. Vede totiž kolem slavné Hedvábné stezky, měří 1 300 km, dosahuje výšky 4 693 metrů nad mořem a bývá označována jako největší horská silnice na světě.

6. Namibie

Van Zyl - Namibie
Van Zyl – Namibie

Toto je ta správná silnice pro opravdové drsňáky. Bez dostatku nervů, výdrže a pořádného SUV po této cestě totiž nedojedete vůbec daleko. Pokud se vám to ovšem přece jen podaří, odmění vás tato stezka nezapomenutelnými výhledy na krásné ledovcové údolí.

7. Himaláje

Leh-Manali Highway - Himaláje
Leh-Manali Highway – Himaláje

Pokud se někdy dostanete na tuto cestu, bude to těch nejintenzívnějších 478 kilometrů, které kdy ujedete. Téměř po celou dobu pojedete totiž na nezpevněných cestách vytesaných do skal, kde vás klidně z ničeho nic překvapí i sněhová bouře. A vzhledem k tomu, že to potom pěkně klouže, vy ani nevidíte, kam vlastně jedete, a po okrajích nejsou žádná svodidla, budete si tuto cestu jistě „nadosmrti“ pamatovat. Pokud se vám tedy podaří dojet až do cíle.

8. Andy – Argentina/Chile

Los Caracoles - Argentina/Chile
Los Caracoles – Argentina/Chile

Silnice Los Caracoles spojuje Argentinu a Chile. Je ideální pro všechny dobrodruhy milující strmé sjezdy a prudké zatáčky. Vzhledem k podnebí regionu, které velmi často přináší sníh, vyžaduje jízda po téhle jinak krásné silnici nejvyšší opatrnost.

9. Čína

Big Gate Road - Čína
Big Gate Road – Čína

Big Gate Road v Číně bývala kdysi považována za nejnebezpečnější silnici na světě vůbec. Zejména proto, protože jde o velmi úzkou horskou silničku, kde se nevejdou dvě auta. Proto se tam velmi často stávaly vážné nehody. Dnes je tato cesta uvedena do velmi slušného stavu, což řidičům značně napomáhá. Cestě po této horské silnici v kombinaci se skalními masivy se pak říká „cesta po hřbetu ďábla“.

Napsat komentář